Karın Germe (Abdominoplasti)

Home Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın bölgesindeki aşırı yağ ve deri dokusunun çıkarılması, bazı vakalarda gevşeyen karın kaslarının da onarılmasıyla daha düz bir karın elde edilmesi işlemidir. Bu operasyonla göbek altındaki deri çatlaklarından tamamen kurtulmak mümkündür. Göbek üstünde kalan deri çatlakları ise aşağı yer değiştirir. Operasyon sonunda kalan iz, sezeryan izinin her iki yana doğru uzatılmış hali gibidir.

Sık kilo değişiklikleri, yaşlanmaya bağlı deri elastisitesinde azalma, gebelik ve yapısal özellikler; diyet ve egzersize dirençli olan karın sarkmasına sebep olabilir.

İdeal kilosuna yakın hastalar bu operasyon için ideal adaylardır. Liposuction işlemi ile birlikte yapıldığında, orta derece kilo fazlalığı olan hastalara da bu operasyon yapılabilir.

Tam abdominoplastide, tüm karındaki fazlalık doku çıkarılır. Göbeğin yeri değiştirilir. İz sezeryan izinden büyüktür. Aşırı kilo kaybı olanlarda ve gebelik sonrası oluşan sarkmalarda tercih edilen yöntemdir.

Mini abdominoplasti ise, alt karın bölgesinde sarkma olan hastalarda tercih edilir. Göbek yer değiştirmez. İz daha küçüktür.

Operasyon sonrası 1 hafta süreyle hastanın tam dik durmaması önerilir. Masa başı işlere 2 haftada dönülebilir. Ağır kaldırma ve egzersizten 4-6 hafta kaçınılmalıdır. İşlem sonrası, 4-6 hafta korse kullanımı önerilir.