Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu

Home Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu

Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu

Liposuction; uygun diyet ve egzersiz programlarına rağmen, yağ depolamaya yatkın problemli bölgelerdeki dirençli yağ birikimlerinin vücuttan uzaklaştırılması işlemidir.

En iyi sonuç; normal veya hafif kilolu bireylerde belli bölgelerdeki uyumsuz yağ birikimlerinde alınır. Bu bölgelerdeki yağlanma, ailevi bir özellik olabilir ve genellikle diyet ve egzersizle geçmez.
Her yaşta liposuction yapılabilir ancak iyi sonuç alabilmek için cildin elastikiyeti iyi olmalıdır.

İşlem lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyondan en az 1 ay önce sigara mutlaka bırakılmalıdır. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar 2 hafta öncesinden kesilmelidir. Operasyon sonrasında yaklaşık 1 ay korse giyilmelidir. Bu süre içinde operasyona bağlı şişlik ve morluklar görülür. Ödem nedeniyle kiloda azalma bu sürede genellikle olmaz. Diyete devam etmek çok önemlidir. Hasta işinde 1. Haftanın sonunda dönebilir.

Operasyona bağlı enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar görülebilir. Özellikle kuru teknikle yapılan liposuction işleminde akciğer embolisi riski mevcuttur. Yine fazla miktarlarda yapılan liposuciton işleminde yağ embolisi görülebilir. Yan ağrısı ve nefes alırken batma şeklinde kendini gösterebilir. Liposuction uygulanan bölgelerde düzensizlikler, bölgeden az ya da çok yağ alınması ya da işlem sonrası oluşan yağ nekrozuna bağlı görülebilir. Bu durumda 1 yıl beklenerek küçük düzeltmeler yapılabilir. İşlemden uzun süre sonra görülen düzensizlikler, kişinin kilo alımıyla ilgilidir.

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, liposuction ile vücuttaki fazla yağ dokusunun steril olarak alınıp, özel işlemlerden geçirilerek istenilen bölgeye verilmesi işlemidir. En sık yağ enjeksiyonu yapılan bölgeler, yanak, bacak, popo ve göğüs bölgesidir.

Yağ enjeksiyonu ile aktarılan hücreler, genellikle % 50-85 arasında kalıcıdır. Ancak nakledilen yağ dokusunun tamamının erime riski mevcuttur.