Meme Büyütme

Home Meme Büyütme

Meme Büyütme

Memenin yapısal olarak küçük olması halinde ve emzirme veya yaşlanma sonucu memede hacim kaybı oluştuğu zaman meme büyütme operasyonu yapılabilir.

İstenilen meme büyüklüğü, vücut yapısı, memenin durumu, şekli, boyutu ve cilt yapısı operasyon öncesi değerlendirmede önemlidir.

Meme protezleri, kohesiv silikon jel ile üretilmekte olup, ömrü; teorikte 50 yıl, pratikte ömür boyudur. Delici yaralanmalarla, protez kılıfı zarar görse de, kullanılan silikonun arttırılmış çapraz bağları nedeniyle jel, dışarı akmaz. Silikon etrafında oluşan kapsül de ayrıca koruyucu özelik gösterir.

Protez, hastanın vücut ölçülerine göre seçilmelidir. Protez, 3 farklı yaklaşımla yerleştirilebilir. Bunlar, meme başının altı, meme alt kıvrımı ve koltuk altıdır. Protezler, meme dokusu altına, kas kılıfı altına ve kas altına yerleştirilebilirler. Meme protezleri, düşük, orta ya da yüksek profilli olarak kullanılabilir. Yuvarlak ya da damla şekilli protezler mevcuttur. Yuvarlak protezler üst kısımda daha dolgun bir görünüm oluştururlar.

Operasyon sonrasında, erken dönemde gerginlik hissi, özellikle kolları kaldırırken ağrı normaldir. Ödem ilk ay sonunda tamamen kaybolur. Operasyon sonrası üç hafta kadar özel bir sütyen giyilmesi önerilir. Operasyondan 1 hafta sonra işe dönülebilir. 6 hafta kadar ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır.

Ne Zaman Yapılmalı?

Meme büyütme operasyonu, 18 yaş altında, meme büyümesi devam ettiği için önerilmez.

Kişiye bağlı olarak operasyon izleri zamanla belli belirsiz bir hale gelmektedir.
Meme protezleri, emzirme açısından sorun oluşturmazlar.
Meme büyütme, yağ enjeksiyonu ile de yapılabilir.