Mikroigneleme (Microneedling)

Home Mikroigneleme (Microneedling)

Mikroigneleme (Microneedling)

Mikroiğneleme, deri üzerinde kontrollü hasar oluşturarak, kollajen üretiminin uyarılmasıdır. Genellikle Dermapen cihazıyla yapılır. Dermapen, başlığında titanyum iğneler içeren bir cihazdır. Cilde anestezik etkili kremler uygulanarak cilt uyuşturulduktan sonra cihaz, derinin üzerinde gezdirilerek cilt uyarılır.  İşlem prp ile kombine edildiğinde, etkinlik artar.

İşlem süresi yaklaşık yarım saattir. İşlem sonrasında yenileyici kremler ve soğuk uygulama önemlidir. Ciltte hafif kızarıklık görülebilir. Akne skarları, güneş lekeleri, yara izleri için oldukça etkilidir.

İşlem 3 haftalık aralıklarla 2-3 kez tekrarlanabilir.

İşlem lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyondan en az 1 ay önce sigara mutlaka bırakılmalıdır. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar 2 hafta öncesinden kesilmelidir. Operasyon sonrasında yaklaşık 1 ay korse giyilmelidir. Bu süre içinde operasyona bağlı şişlik ve morluklar görülür. Ödem nedeniyle kiloda azalma bu sürede genellikle olmaz. Diyete devam etmek çok önemlidir. Hasta işinde 1. Haftanın sonunda dönebilir.